zubní stránky - poradna
  V uplynulých letech jsem si dělal soukromou statistiku četnosti Vašich otázek,pokusil jsem se zjistit,na co a jak často se mne ptáte.Tady jsou výsledky:
  Kolik to stojí ?  
  Je kaz("paradentoza")dědičná?Otec neměl ve třiceti zuby,mám nějakou naději?  
  Jak a čím si čistit zuby?  
  Můžete mi vybělit zuby?  
  Co dělat jestliže:...?  
 
 
  Kolik stojí plomba,korunka,můstek,protéza...?  
  Zubní péče se z pohledu zdravotních pojišťoven v ČR rozděluje na :
  a.tzv.výkony(plomby,extrakce,preventivní prohlídky..)  
  b.vyrobené zubní protézy či rovnátka(korunky,můstky,snímací náhrady...)  
  a.Výkony jsou přesně definovány jak co do rozsahu,tak pokud jde o použitý materiál. Jestliže Vám tento rozsah a materiál vyhovují,jsou hrazeny Vaší zdravotní pojišťovnou a má-li s touto pojišťovnou Váš lékař smlouvu,nedoplácíte nic.Vy tomu říkáte zadarmo, pojišťovna hrazená péče.Zásadní potíž u hrazené péče je v tom,že její rozsah(metodika) a použité materiály byly definovány v roce 1992.Od té doby urazila stomatologie velký kus cesty a řada tzv.hrazených materiálů se už buď vůbec nevyrábí ,či jejich užití je považováno za překonané.Když bych měl použít nějaké přirovnání,pacient má v řadě případů hrazenu "černobílou televizi s vypuklou obrazovkou".Protože při rozhodování o užití léčebné metody není jediným ani prvním kriteriem ekonomická výhodnost,je pak vcelku pochopitelné,že žádnému lékaři se nechce ve jménu finanční úspory-a to ještě v řadě případů sporné-aplikovat něco,o čem není naprosto přesvědčen,že pacientovi pomáhá.Jiná situace nastane,když budete chtít ošetření pomocí takových materiálů a metod,které nejsou na seznamu hrazené péče uvedeny.Ne zcela přesně se pro tyto případy užívá slovo nadstandard.Tady cenu stanoví s a m o s t a t n ě každý lékař na základě výpočtu,do nějž se zahrnuje všechno,co nějak může ovlivnit výsledek,tj. používaný materiál,počet zaměstnanců,nájem za ordinaci,ceny energií a služeb,vstupní investice...Není tedy univerzální odpověď na otázku,kolik stojí"bílá plomba".Více na hlavní pražské ulici u lékaře s nově zařízenou ordinací se dvěma asistentkami a sekretářkou, méně ve ztracené Lhotě u zubaře,který používá Stalina pamatující stroj a pracuje sám. Často se podivujete nad tím,proč od své ceny neodečtu část hrazenou pojišťovnou.Bohužel, takto kombinovanou úhradu naše zákony nedovolují-buďto zvolíte ošetření zcela hrazené pojišťovnou nebo zcela hrazené Vámi.  
  b.U náhrad a rovnátek je situace podobná s tím rozdílem,že zde je u určité skupiny protéz možná kombinovaná platba,mluvíme o částečně hrazených náhradách(jde o většinu korunek,můstků a částečných snímacích protéz).Ostatní jsou buďto hrazeny zcela pojišťovnou (celkové snímací náhrady bez použití speciálních prvků,celoplastové korunky z určitého typu plastu) nebo zcela Vámi.Cena u částečně či Vámi hrazených náhrad se určuje obdobně jako u nehrazených výkonů.  
  Je mou povinností(a minimální slušností)při ošetření pojišťovnou zcela či vůbec nehrazeného,Vám říci předem ,že takto chci postupovat a kolik Vás to bude stát.  
  co a kolik hradí pojišťovny při návštěvě zubního lékaře se smlouvou se ZP, při návštěvě zubní pohotovosti  
 
  Je kaz-"paradentoza"-dědičná?Otec neměl ve třiceti zuby,mám nějakou naději?  
  Onemocnění samo dědičné není! Co ale od rodičů je,jsou dispozice,které od nich do vínku dostáváme: schopnost bránit se proti škodlivinám,stavba zubu a čelistí,po narození určitý životní styl s jeho stravovacími a hygienickými návyky...Kolik pak sníme cukru,jak často a jak (či zda vůbec) si budeme čistit ústa či bude-li zubař náš "třídní nepřítel" je zcela v našich rukou.V dětství v rukou našich rodičů. Tady vidím určitý zádrhel.V zemích,kde zítra znamenalo již včera,se režim "staral"úplně o všechno,a nalhával lidem,že zdravotníci se jim starají o zdraví,nikoliv,že jim pomáhají předcházet chorobám event. vzniklé choroby léčí. A tak v duchu této stále přežívající bolševické zvrácenosti spoléhá řada z rodičů na lékaře,školu,stát či nevím koho ještě a svým ratolestem místo vštěpování pro zdraví užitečných zásad "kupují mobily" s pocitem,že to za ně někdo jiný udělá. Jsou země(např.Švýcarsko), kde prevenci onemocnění chrupu pomáhá rodičům zajišťovat obec, ale bez rodičovského vedení a dozoru se prostě nikde na světě nedá obejít. A proto často také zaměňujeme vliv rodičovské výchovy za dědičnost.
 
  Jak a čím si čistit zuby?  
  Velmi hezky to uvidíte na videu v Orbit klubu . Chtěl bych jen doplnit určitý ranní"zubní řád":
  1.po probuzení při ranním mytí stačí výplach úst- ulehli jsme samozřejmě s vyčištěnou pusou!
  2.snídaně
  3.výplach ústní vodou vhodnou pro výplach před čištěním zubů.Je to napsáno na obalu a smysl je v tom,že rozpustíme zubní povlak a ten se lépe kartáčkem odstraní,asi jako když při umývání nádobí používáme saponát.
  4.čištění zubů kartáčkem a pastou,tj.odstranění zubního povlaku.
  5.Výplach ústní vodou vhodnou pro výplach po čištění zubů. Důvodem je zničení "bacilů", které se po jídle přeměňují v terminátory našich zubů.
  Čím ? Kde to koupím?  
 
  Můžete mi vybělit zuby?  
 
   A.Je-li příčinou "zašlosti" zubů povlak na zubech,pak pomoc není složitá:
   odstraníme společně povlaky(já pomocí "otryskání"směsí prášku a vody,Vy pomocí dokonalé domácí péče)a je to.
   B.Je-li příčina hlouběji,pak máme možnosti v principu dvě:
   a.naneseme na zub vrstvu estetického materiálu (keramika,speciální plast) v požadovaném tvaru a barvě
   b.vlivem chemikálií"odbarvíme"zub-velmi zjednodušeně řečeno,jako když se odbarvují vlasy na blond.
   Každá z výše uvedených metod má svá pro a proti,je třeba zvážit,která se pro Vás hodí a z d a se vůbec do této nijak lehké procedury pustit. 
 
 
  5.Co dělat jestliže:
  !UPOZORNĚNÍ!
Níže popsané zásady mají informativní,nikoliv návodný charakter.Jejich praktické
provádění je nutno vždy předem konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.Provádíte-li
je přes toto upozornění bez předchozí dohody s vaším lékařem,činíte tak zcela na
vlastní riziko.Za jakékoliv poškození Vašeho organismu z takového počínání vzniklé
neneseme odpovědnost.
  Mám vytažený zub
  Mám novou pevnou náhradu(korunku,můstek)
  Mám novou snímací náhradu
  Chci správně pečovat o svůj chrup
  Chci pomoci udržet zdravý chrup svých dětí
  Najednou špatně drží protéza.
  Očekávám,že lékař bude provádět otisky
  Jdu k zubnímu lékaři a dlouhodobě se léčím pro jiná onemocnění.
  Mám opar kolem úst
   
  Mám vytažený zub
  princip je:udržet krevní sraženinu v ráně po zubu,tedy v den extrakce
  -nevyplachovat(ničím,ani heřmánkem,ani slivovicí,propolisem...)
  -zvenčí chladit(led do igelitového sáčku,přikládat zvenčí)
  -při bolesti nebrat kys.acetylosalicylovou tedy přípravky: Anopyrin,Aspirin,Aspro
  -jíst měkkou kašovitou stravu a nekouřit
   
  Mám novou pevnou náhradu(korunku,můstek)
  Je třeba si uvědomit,že i když náhrada pevně drží,je to protéza.A tak,jako nelze s protézou nohy sprintovat,nelze se zubní protézou kousat bez určitého omezení.Jde o to,že estetické materiály(keramika,plasty) používané při výrobě těchto náhrad jsou sice velmi pevné ale současně velmi málo pružné.Snesou tedy poměrně značný tlak,ale nevydrží páčení.To nastává pokud na,zejména celoplastových,korunkách koušete velmi tvrdá sousta-topinky,tousty,kedlubny,pecky obsahující ovoce...
  1.zásada tedy zní: Omezit oddělování tvrdé stravy(ukusování)na těchto náhradách. Pevné náhrady také představují zvýšení "hygienického rizika",neboť zvětšují počet míst,kde se mohou zadržovat zbytky potravy,zejména po více letech užívání náhrady.
  2.zásada:Pro čištení chrupu nepoužívat kromě kartáčku takové pomůcky,které by mohly působit na náhradu páčením (např silná párátka),ale využívat vodní paprsek,tj.ústní sprchu(irrigátor).
   
  Mám novou snímací náhradu
  Člověk se nerodí se schopností používat snímací protézy. Protéza nedrží "sama", je aktivně přidržována souhrou pohybů několika svalových skupin, než se tato souhra vytvoří a stane se podvědomou, vyžaduje to od vás poměrně značnou dávku trpělivosti a odhodlání. Dříve či později se to naučí každý. Proto nepůjde-li Vám to okamžitě,neztrácejte hlavu ! Tři zásady:
  1.Hygiena: Náhrady vyjímáme a čistíme pravidelně,jako Vaše předchozí zuby.Jen používáme o něco větší a tvrdší kartáček.Při vyjímání částečných náhrad se sponami nacvičte tento úkon před zrcadlem-vždy je sundávejte uchopením za spony("háčky").Jednou za 2-4 dny ponoříme náhrady do roztoku získaného rozpuštěním čistících tablet,či použijeme pěnu na čištění protéz.Pro držení protézy je lepší,pokud s ní spíte.Není-li to z jakýchkoliv důvodů možné,ponořte ji do dostatečného množství vody (ne méně než půl litru)s několika kapkami ústní vody-nepoužívejte příliš agresivní látky,jako např.peroxyd vodíku či alkohol. Čištění provádějte nad umývadlem naplněným vodou,při pádu do něj se křehká protéza nerozbije.
  2.Výslovnost: Pro správnou výslovnost je dobré vzít si čtení,které Vás baví,a půl hodinky nahlas číst.Nepřehánějte to příliš,mluvidla se mohou unavit a Vy získáte velmi obtížně odstranitelný zlozvyk-některé hlásky nebudete vyslovovat správně.
  3.Jídlo: Nejdříve oddělte měkká sousta(brambor,knedlík,měkká zelenina či ovoce) na talíři a naučte se je rozmělnit na zadních zubech -Až toto zcela jednoznačně budete umět,zkuste to s tužší stravou(maso,syrová zelenina) -Teprve pak kousněte na přední zuby Uděláte-li to v obráceném pořadí,zvykání bude velmi pomalé a hrozí nebezpečí vzniku tzv."kostelových zubů",jako u mé babičky,která si protézy brávala pouze na nedělní mši a společenské události.
   
  Chci správně pečovat o svůj chrup
  Tady je "magické" číslo 2
  -zuby čistím 2 minuty
  -nejméně 2 krát za den
  -starám se i o 2.část chrupu-t.j.parodont
  -2 krát ročně navštívím zubního lékaře,aby mně prohlédl chrup
  -2 krát si rozmyslím,než sním něco sladkého
   
  Chci pomoci udržet zdravý chrup svých dětí
  Při prevenci(předcházení)chorob chrupu bojujeme na více frontách
  1.Méně cukru
  2.Více fluoru
  3.Nejvíc správné hygieny
  1.Cukr není pouze ve sladkostech,ale také v potravinách zdánlivě nesladkých(mléko, pečivo,knedlíky,těstoviny),vznikne z nich až v ústech.Je naprosto nerealistické zakazovat dětem tyto potraviny.Ale lze je konzumovat v rozumné míře a v rozumné době, tj. tak,aby dlouho nezůstávaly na zubech(např.přes noc)a nezpůsobovaly zde škody.
  2.Fluor v optimální míře "posílí"chrup v boji proti jeho poškození.Otázkou je nalézt právě tu optimální míru,neboť v každé lokalitě a v každé rodině se množství v potravě přijímaného fluoru liší.Vzhledem k tomu,že nadměrný přívod fluoru do těla může kromě jiného způsobit až skvrnitost zubů(tzv.fluorozu),já u svých dětských pacientů doporučuji: -čištění zubů dětskou pastou s vysokým obsahem fluoru -pro vaření v domácnosti používat sůl s fluorem -při prořezávání stálých zubů v pravidelných intervalech nanášet na zuby pod mým dohledem koncentrované gely s fluorem-tzv impregnace(profylaxe)
  3.Absolutní je nejen vodka,ale musí být taková i ústní hygiena. Děti,přes veškerou snahu,nejsou,alespoň dle mých zkušeností,tak důsledné,aby si bez naší pomoci dokázaly zuby perfektně vyčistit.Proto je důležité dohlédnout na nejen zda,ale také jak si zoubky čistí.Prosím,najděte si čas a vyčistěte svým dětem zuby Vy. Přestože mé děti rozhodně netrpěly nedostatkem informací či hygienických pomůcek, viděl jsem,jak to v reálu vypadalo a pravidelně jednou týdně(prakticky až do nějakých17-18 let)jsem jim zuby čistil sám.
   
  Najednou špatně drží protéza.
  Příčin tohoto stavu je mnoho.Nejlepší je obrátit se na svého lékaře.Pokud ale právě nemáte tu možnost,na trhu je řada přípravků dostupných v lékárnách,které přilnavost (adhezi) protézy ke sliznici zvětšují.Ať již jde o prášky,krémy či folie.Rozhodnete-li se pro jejich užití,myslete na potřebu zvýšené hygieny a řiďte se návodem na obalu. Znovu ale zdůrazňuji,že tyto pomůcky nelze používat dlouhodobě,neboť při nadměrném užívání mohou způsobit poškození ústní sliznice. Ještě jedna,zdánlivě absurdní poznámka: Materiál používaný pro výrobu zubní protézy nemá schopnost zahřátím změknout a znovu se vytvarovat-jako to zkoušel jeden můj známý instalatér,který měl podobnou zkušenost s novodurovými trubkami-den před svatbou nahříval nepadnoucí protézu svého budoucího tchána nad plynovým sporákem tak dlouho,až mu zhořela.
   
  Očekávám,že lékař bude provádět otisky
  Otiskování chrupu,i když se už pro něj nepoužívá sádra,patří k nejméně oblíbeným úkonům v zubní ordinaci,a to zejména u těch,kteří mají zvýšený dávivý reflex.Co tedy můžete udělat pro zpříjemnění takového zákroku?
  a.Důležité je dýchání nosem.Máte-li alergii provázenou ucpáním nosu(vůbec neuvažuji o možnosti rýmy z nachlazení!),prosím sdělte tuto skutečnost svému lékaři v předstihu, aby mohl zajistit průchodnost nosu při otiskování.
  b.Dávení nastane v důsledku kontaktu jazyka či měkkého patra s otiskem.K tomu dochází při polykání slin.Nesnažte se proto při otiskování zadržovat vytékající sliny polykáním a nechte je v předklonu volně vytékat do připravené misky.Není to nijak společensky zdrcující a stud není na místě.
  c.Těsně před návštěvou u svého lékaře nejezte v přemíře,zejména těžce stravitelná jídla. Úplně hladoví ale,prosím,nezůstávejte,neboť při preparaci(broušení)bývá používána anestezie s přísadou,která může způsobit rychlý úbytek cukru v krvi a tím slabost, nevolnost až bezvědomí.Pečivo a sladký nápoj asi hodinu před výkonem zpravidla neublíží.
   
  Jdu k zubnímu lékaři a dlouhodobě se léčím pro jiná onemocnění.
  Často se setkávám s představou,že stomatologický zákrok je banalita, kterou mohu provést kdykoliv a komukoliv.Je-mi líto,ale není.Stomatologie je chirurgický obor. Pro provedení jakéhokoliv chirurgického zákroku musí být zajištěny takové podmínky, abychom co nejvíce omezili riziko,jenž při každém narušení integrity(celistvosti) těla hrozí.A to u pacientů s řadou chorob možné není bez předchozí přípravy(jde zejména o závažné projevy ischemické choroby srdce-tedy prodělaný infarkt myokardu,těžkou cukrovku, infekční onemocnění,postižení jater...).Přípravu provádíme ve spolupráci s lékařem, u nějž se pro taková onemocnění léčíte.Prosím Vás tedy,abyste
  1.i před zdánlivě jednoduchým výkonem uvedli všechny choroby,pro které se léčíte,ačkoliv mezi nimi a výkonem v ústech není na první pohled zřejmá souvislost.
  2.měli s sebou seznam léků,které pravidelně užíváte
  3.uvedli všechny případné komplikace,které Vás v minulosti při podobných zákrocích potkaly
  4.sdělili nám jméno ošetřujícího lékaře,na kterého bychom se mohli obrátit pro upřesnění Vašich informací
  5.pro tyto účely(a nejen u zubařů)jsme vytvořili internetovou stránku www.zwik.cz,na kterou si můžete údaje o svém zdraví bezpečně uložit a  
  kde budou pro vás kdykoliv k dispozici všude,kde je k dosažení internet  
   
  Mám opar (herpes) kolem úst
  Přichází tehdy,když se nám to nejméně hodí.Na dovolené,před svatbou,před konkursem či zkouškou a zubař je v nedohlednu.Choroba má několik fází(zjednodušeně):
  1.nejdříve ucítíme neurčité napětí v místě,kde nás zpravidla opar obtěžuje.V zrcadle není nic vidět,
  2.pak se objeví zvětšení patrné na první pohled
  3.a nakonec puchýř,
  4.který se mění v přisychající strup.
  Ve fázi 1. a 2. je možno použít jednak speciálních přípravků proti oparu,jednak laseru. Těmi přípravky jsou volně prodejné krémy obsahující acyklovir (herpesin, vectavir, zovirax), , event. náplast na opary (compeed). laser bývá dostupný u některých stomatologů.Rada:Při cestě na dovolenou je dobré přibalit některou z mastí k zavazadlům.
  Ve fázi 3.a 4.pak účinnost výše uvedených mastí klesá.Zde je důležité rychle zajistit vysychání puchýře,což lze urychlit například zubní pastou.Tvořící se strup zásadně neloupeme a vyvarujeme se přílišného napínání rtu např.přílišným otevíráním úst.Není vhodné potírat postižená místa kosmetickými přípravky. Nezapomeňte,že jde o chorobu infekční Dbejte o úzkostlivou hygienu a buďte ohleduplní ke svému okolí. Obrannou schopnost organismu nesnižujme jeho přetěžováním např.přílišným sluněním či nadměrnou konzumací alkoholu,pomozte tělu zvýšeným přívodem vitamínů a tekutin.
   
 
  © Dr.Jiří Kantor_ prohlášení a ochrana soukromí _
  •